doğu ısı&yalıtım;yapı market
Ana sayfa
Hakkımızda
Ürünler
Hizmetlerimiz
İletişim
doğu ısı&yalıtım;yapı market
 
doğu ısı&yalıtım;yapı market
XML Image Slideshow

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
doğu ısı&yalıtım;yapı market doğu ısı&yalıtım;yapı market
   


Ürünler
 

Hizmetler


Haber & Duyurular

KALORİFER TESİSAT BAKIMI YAPTIRMADINIZ MI ?
ŞİMDİ TAM ZAMANI! KIŞIN RAHAT ISININ FATURALARINIZDA KÂRA GEÇİN.
AYRINTILI BİLGİ İÇİN
0212 294 63 61


Ziyaretçi sayısı

Bugün: 18
Toplam: 473.414

 
Doğu Isı Sistemleri

Doğalgaz Tesisatı

 

DOĞALGAZ NEDİR?

 

Doğalgaz renksiz, kokusuz, havadan hafif ve başlıca metan, etan ihtiva eden yanıcı bir gazdır. Doğalgazın en önemli özelliklerinden birisi zehirsiz olmasıdır. Doğalgazın solunması halinde zehirleyici ve öldürücü etkisi yoktur. Ancak ortamda çok fazla birikmişse teneffüs edilecek oksijen azaldığından dolayı boğulma tehlikesi vardır. Bu yüzden şehre dağıtmadan önce gaza PALGAZ tarafından koku verilmektedir. Böylece ortamda gazın varlığını hissetmek mümkün olmaktadır. Doğalgaz havadan hafiftir: Doğalgazın diğer önemli bir özelliği havadan hafif olmasıdır. Dolayısı ile hava içinde yükselme eğilimindedir. Gaz kaçakları hava ile karışmadan önce yükseklerde toplanır. Bu yüzden havalandırma bacalarından kolaylıkla dışarı atılabilirler. Temizdir ve atık gazlar çevreyi kirletmez. Tam yanması, mavi renkli bir alevle olur. Doğalgaz rezervleri petrol yataklarına yakın veya onlarla birlikte bulunur, doğalgaz çok düşük sıcaklıklarda 160 derecede ve atmosfer basıncında sıvılaşabilir. Dolayısıyla, yaşanabilir ortamların tamamında gaz halindedir. Yani doğalgaz, gaz halinde olarak borularla taşınabileceği gibi sıvı halde (LNG) olarak özel tankerlere taşınabilir.

DOĞALGAZ KULLANIM ALANLARI 

Konutlarda doğalgaz kullanımı üç grupta toplanabilir; ısıtmada, sıcak su temininde ve mutfakta pişirme amaçlı kullanılır.

1. Isınma Amaçlı Kullanım

Doğal gaza yönelik öncelikli talep, ısınma amaçlıdır. Çünkü ısınma için yapılan harcama, diğerlerine göre çok daha yüksek. Isınma sistemimizi doğal gaz kullanır hale getirmekle önemli ölçüde tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda solunabilir bir hava ve temiz bir çevre de kazanırız.

a. Merkezi Isıtma Sistemleri

Genelde binaların bodrum katında bulunan kazanda ısıtılan su, dairelerdeki peteklerde ya da yerden ısıtma sisteminde dolaşarak, tüm binanın çabuk ve kolay ısınmasını sağlar.

b. Bireysel Isınma Sistemleri

Kişilerin ısıtma cihazlarını yaşadıkları mahalde, kendi konfor ve istekleri doğrultusunda kullandıkları ısınma şeklidir. Bireysel ısıtmada kombiler, kat kaloriferleri, soba ya da şömineler kullanılır.

 2. Sıcak Su Amaçlı Kullanım

Sıcak su ihtiyacını karşılamak için şehirlerde daha çok tüp gazlı şofbenler (anında su ısıtıcılar) ile katı ya da sıvı yakıtlı termosifonlar (depolu su ısıtıcılar) kullanılır. Katı ve sıvı yakıtlı termosifonlarda; odun, kömür, gaz yağı gibi yakıtları sürekli olarak bulundurmak gerekir. Bu yakıtlardan geriye kalan kül ve is ise sanıldığından da büyük sorunlar yaratır. Doğal gaz kullanımı ile birlikte tüm bu sorunlar ortadan kalkar. Ayrıca hem ısınmayı hem de sıcak suyu birlikte sağlayabilen “kombi, kat kaloriferi” cihazları ile ek üstünlükler de elde edilebilir. Şofben ve kombi kullanımında temel şart, baca uygunluğu ve ortama yeterli havanın getirilmesidir. Konutunuzun cihaz seçimi yapılmadan önce, binanızın baca kontrolü ve temizliğinin yapıldığının ve havalandırma imkanlarının kontrolünü, sertifikalı firmalara yaptırmanız kendi güvenliğiniz için gerekmektedir.

3. Mutfakta Pişirme Amaçlı Kullanım

Pişirme için konutlarda genellikle tüp gaz denilen LPG gazı kullanılır. Doğal gazın tüp gaza göre temel üstünlüğü sürekliliği ve maliyet düşüklüğüdür. Temizliği ve sürekliliği nedeni ile pişirmede doğal gaz, diğer yakıtlara göre önemli üstünlükler taşır. Doğal gaz; mutfaklarda normal ocaklarda ve fırınlı ocaklarda kullanılır.Aboneler, mutfaklarında kullandıkları cihazların doğal gaza dönüşüm tesisat işlemlerini Torosgaz tarafından yetkilendirilmiş olan sertifikalı firmalara yaptırabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Size Yardımcı Olabileceğimiz İşler

 

  • Daire içi kalorifer tesisatı
  • Daire içi doğalgaz kombi tesisatı
  • Daire içi doğalgaz şofben tesisatı
  • Bina içi doğalgaz kolon hattı
  • Mutfak ve lokanta doğalgaz tesisatı
  • Merkezi sistem doğalgaz kolon tesisatı
  • Daire içi kombi radyatör ve şofben montajı
  • Her türlü doğalgaz malzemesi satışı
  • Radyatör temizliği

 

doğu ısı&yalıtım;yapı market doğu ısı&yalıtım;yapı market
 
© T-Çözüm Yazılım & Donanım